Spojka v háji?

Když se chcete ponořit do nitra...
Odpovědět
Dendy
Autoškolák
Příspěvky: 31
Registrován: stř 06 bře 15:33

Spojka v háji?

Příspěvek od Dendy »

Přiznám se. Jsem mamlas. O víkendu jsem jel plně naloženým autem do hodně prudkého kopce. Nebudu odhadovat kolik °to mělo, pač to dole nebylo označené. Byla to totiž cesta tak pro jedno auto z vesnice na ranč. Stoupání tak 2km celou dobu na dvojku a místy na jedničku.
Nějaký týpek přede mnou se rozhodl, že vezne nějaké dva chodce. Proč taky ne. Zastavovat v takovém kopci je přeci prima zábava. Naložil tedy lidi a já se začal rozjíždět, protože mezi námi byla mezera dost velká. Jenže mu to chcíplo a já v plném soustředění, aby mi to nechcíplo taky si toho všiml dost pozdě. Samozřejmě se dostavila má reakce jako od blonďaté autoškolačky a přimáčkl jsem spojku a zapomněl pustit plyn. Ozvalo se bolestivé au z auta v podobě 6000 otáček za minutu a po chvílí smrad spojky. Smrdělo to, jako střelný prach. Prostě paráda.
Celkem rozhozen touto situací jsem se konečně dostal k tomu vymáčknout spojku úplně a zabrzdit. Auto přede mnou si viditelně ještě jednou poskočilo a za dalšího blikání brzdových světel, jak mu to nechtělo nastartovat se poté rozjel. Já, celý roztřepaný, jsem auto taky už rozjel bez problémů, ale smrad spojky mně doprovázel ještě až na ranč. Bohužel jsem měl plné auto a kopec to byl fakt hnusný, takže jsem na rozjezd musel točit nějakých 4000 ot/min. To taky spojce určitě moc radosti nedělalo.

Každopádně od té doby si všímám, že při jakémkoliv rozjíždění se mi auto na dvojku nějak roztřepe, dokud úplně nepustím spojku. Co to může indikovat? Spojka ještě na autě měněná nebyla, takže už má skoro 150 000 km. Do kopce neprokluzuje, jen začala třepat při tom řazení na dvojku.
https://t.me/pump_upp
Noldo
Řidič začátečník
Příspěvky: 150
Registrován: čtv 01 bře 18:45

Re: Spojka v háji?

Příspěvek od Noldo »

O aké auto ide ? Podľa príznakov to vyzerá na dvojhmotový zotrvačník, ale tomu by vytočenie nemalo vadiť. Podľa otáčok, ktoré hovoríš ale odhadujem, že ide o slabé auto a tie zvyčajne tento zotrvačník nemajú. Samotné vytočenie by spojku nemalo nijako poškodiť. Nezmenil sa zvuk motora na voľnobehu? Nemohli poskočiť rozvody ? Spojke samotnej vadí preklz, takže 4000 ot. do kopca s nestlačeným spojkovým pedálom tj. zopnutou spojkou by nemalo vadiť.

Ak ide o samotné opotrebovanie spojky, tak to sa zvyčajne prejavuje tak, že pri jazde do kopca ak viac pridáš auto vyletí do otáčok namiesto toho aby zrýchlilo. Zvyčajne takáto spojka zaberá vyššie a problém je aj pri radení hore, keď pridáš plyn skôr ako je spojka plne zopnutá tak auto zase vyletí do otáčok, prípadne otáčky padnú pri radení až po chvíli.

Inak aj tieto brutálne rozbehy do kopca, kedy sa spojka zohreje natoľko, že až začne kĺzať zvyčajne prežije, stačí jej dať čas vychladnúť.
lampa
Pan Řidič
Příspěvky: 273
Registrován: pát 31 led 21:40

Re: Spojka v háji?

Příspěvek od lampa »

Pokud jsi seslapl spojku a nepustil plyn, tak je to vlastne to same, co spojka zaziva pri rozjezdu, tedy nic likvidacniho. To trepani auta ze projevuje pri razeni, nebo rozjezdu, tj. prokluzu spojky?
Dendy
Autoškolák
Příspěvky: 31
Registrován: stř 06 bře 15:33

Re: Spojka v háji?

Příspěvek od Dendy »

Noldo: Tý jo, to byla nějaká Fóbie jedničkové řady. Buď 1,4 nebo 1,6 atmosféra. Mám ji aktuálně jako náhradní auto, protože mé je v servise.
Motor zní pořád stejně (hrozně :D). Na ty 4000 ot jsem se musel rozjíždět, abych to vůbec rozpohyboval z bodu stání, jinak když už se to podařilo rozjet a lehce zrychlit, tak to točilo mnohem míň.
Jo, vím jak to vypadá, když spojka prokluzuje, ale u tohoto auta to nedělalo ani před tím ani teď.

lampa: Ano, bohužel se mi podařilo při zastavování lehce šlápnout spojku (nedomáčkl jsem ji, takže nebyla úplně vymáčklá) a plyn jsem nepustil. Auto se třepe, když se rozjíždím. Normálně dám jedničku, rozjedu se (je klid), přeřadím na dvojku a v momentě, kdy pouštím spojku a dávám plyn to začne lehce třepat, jakoby se to mělo lehce dusit, ale otáčky jsou dobré. Když je spojkový pedál úplně puštěný, tak třepání úplně ustane.
https://t.me/pump_upp
lampa
Pan Řidič
Příspěvky: 273
Registrován: pát 31 led 21:40

Re: Spojka v háji?

Příspěvek od lampa »

Pokud by to delalo pri prokluzu spojky, tak je to spojkou. Jenze je divne, ze to dela jenom na dvojku. Jinak by to byl docela typicky jev nacate spojky, kdy to pri prokluzu takhle kope. Vetsinou se to ale casem obrousi a prestane to.
Odpovědět