Reálná šířka pneumatik

Když se chcete ponořit do nitra...
Odpovědět
one-z
Autoškolák
Příspěvky: 42
Registrován: čtv 17 úno 03:28

Reálná šířka pneumatik

Příspěvek od one-z »

Zdravím, chtěl bych se zeptat, zda někdo řeší a přeměřuje si reálnou šíři pneu. Mnozí pečlivě vybírají "kvalitu" pneu, další kolik pneu váží (ikdyž spíš se řeší váha disku než pneu), někdo - tuzingáři zas jak pneu vypadá... :D
Provedl jsem měření na dosti rozšířené pneu Barum Bravuris v rozměrech 185/60 R14 (aut používající tento rozměr je spousta, třeba fabka) a 185/55 R14 (spíše okrajová záležitost), obě sjeté na 5mm. U profilu "60" jsem naměřil bídných 145mm, u profilu "55" 160mm. Což je 9,4% z vyšší hodnoty a není to zrovna zanedbatelné imho...

Je někde předepsáno jakou styčnou plochu musí pneu mít v závislosti na její šířce?
Uživatelský avatar
jarka
Letec
Příspěvky: 2802
Registrován: stř 16 úno 10:46
Kontaktovat uživatele:

Re: Reálná šířka pneumatik

Příspěvek od jarka »

Jo tak tenhle problém sem řešil taky - vítej :) . Těch výrobců co na svých webech zvěřejňují reálnou šířku pneu není až tak moc, např. Falken, Yokohama, Kumho, Toyo částečně. Pak se mi ještě osvědčil: http://www.tirerack.com/

Já hledal v rozměru 215/40 R17 a tam jsem našel toto:
Pneu / UTQG / Load / BestRim(") / TotalWidth(mm) / TradeWidth(mm) / Weight(kg)
Falken FK-452 ----------/ 300-AA-A / 87,RF --/ 7.5 / 213 / 183 / 9.5
Potenza RE050A --------/ 140-A-A -/ 83Y,SL -/ 7.5 / 218 / 193 / 10
Kumho Ecsta LE Sport -/ 280-AA-A / 87Y,XL -/ 7.5 / 218 / 213 / 9.1
Falken RT-615 ---------/ 200-A-A --/ 87W,RF / 7.5 / 221 / 188 / 9.1
Toyo Proxes T1R ------/ 280-AA-A / 87W,RD / 8.0 / 221 / ??? -/ 9.3
Yokohama S.Drive ----/ 300-AA-A / 87W,XL -/ 7.5 / 221 / 196 / 10.6
ContiSportContact 3 --/ 280-AA-A / 87Y,XL --/ 7.5 / 224 / 203 / 8.6

Rozdíl mezi nejužší a nejširší pneu v mým rozměru je docela propastných 20mm na běhounu!!! Je to jako by si člověk místo 215 koupil 195, a to je jen to co jsem našel... Naštěstí pneu není jen o šířce, ale i o konstrukci a směsi, takže to bude ještě trochu složitější (doporučuju třeba tohle: http://www.pneu-asistent.cz/Konstrukce- ... atiky.html
"Auto s pohonem předních kol je jako řízená havárie." - Walter Röhrl (Speed, 04-2017). :D
one-z
Autoškolák
Příspěvky: 42
Registrován: čtv 17 úno 03:28

Re: Reálná šířka pneumatik

Příspěvek od one-z »

jj, je to zajímavý... Jak píšeš, když se vemou hodnoty z obou konců, tak je potom dost podstatný rozdíl... Ono to není tak jednoduché jak si zmínil, hodně záleží na směsi, nebo také prořezání. Je možné, že pneu s větší real šířkou bude naopak hodně prořezaná a styčná plocha gumy bude menší. Ale ten můj případ, kde se jedná o stejnou gumu, jen je rozdíl v sousedících profilových číslech je dost zarážející :-?
Uživatelský avatar
pavproch
Letec
Příspěvky: 16369
Registrován: pon 14 bře 20:41
Bydliště: m4Zlik + 3er = 2x N52B30

Re: Reálná šířka pneumatik

Příspěvek od pavproch »

já na tohleto náhodně narazil, když jsem jednou měnil na pandici kola (letní za zimní, dneska už pandice jezdí trvale na zimních, takže tyhle "starosti" nemám)
letní Bridgestone Dueller HT 185/65 R14 vs. zimní Pirelli SnowSport 190 (taky 185/60 R14): stejný rozměr na stejném ráfku a přitom rozdíl v šířce stykové plochy s asfaltem (tj. šířce běhounu) byl skoro 2,5cm!
Nejhezčí pohled na 100vježatou je ve zpětném zrcátku.
one-z
Autoškolák
Příspěvky: 42
Registrován: čtv 17 úno 03:28

Re: Reálná šířka pneumatik

Příspěvek od one-z »

Koukám, moc se to nechytlo, ono taky tady není moc o čem diskutovat... Ale jestli je nějaký předpis to by mě celkem zajímalo, přece jen kupovat si např. 205 a ona ve skutečnosti to je pomalu galuska jak z feldy, to je potom k nasr... :D
Uživatelský avatar
goes
Elektro Expert
Příspěvky: 2687
Registrován: stř 16 úno 10:55

Re: Reálná šířka pneumatik

Příspěvek od goes »

zadny predpis na toto neni v tom smeru, ze se odlisuje sirka behounu od sirky pneumatiky.
Uživatelský avatar
Vana
Letec
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 16 úno 15:30

Re: Reálná šířka pneumatik

Příspěvek od Vana »

one-z píše:.. přece jen kupovat si např. 205 a ona ve skutečnosti to je pomalu galuska jak z feldy, to je potom k nasr...
:D
copak tě někdo nutí kupovat to co se ti nelíbí ?
Uživatelský avatar
jarka
Letec
Příspěvky: 2802
Registrován: stř 16 úno 10:46
Kontaktovat uživatele:

Re: Reálná šířka pneumatik

Příspěvek od jarka »

Mě na tom spíš vadí, že v TP je např. 205 a když dám 215 tak mám defakto auto, který nesmí na silnici i když reálně ta pneu může být i užší (samozřejmě předpokládám zachování obvodu). Prostě kocourkov jak vyšitý.
"Auto s pohonem předních kol je jako řízená havárie." - Walter Röhrl (Speed, 04-2017). :D
one-z
Autoškolák
Příspěvky: 42
Registrován: čtv 17 úno 03:28

Re: Reálná šířka pneumatik

Příspěvek od one-z »

Vana píše:copak tě někdo nutí kupovat to co se ti nelíbí ?
To ne... Jen jsem chtěl poukázat, jak moc je to volné a že se dost lidí může po nákupu na internetu divit a to i v rámci stejné gumy a stejné šířky, jen jiných profilech :) To mě v mém případě překvapilo velmi, bo jsem čekal v podstatě stejné pneu...
Odpovědět