Funguje klima v mrazech?

Když se chcete ponořit do nitra...
Odpovědět
francis
Mistr volantu
Příspěvky: 531
Registrován: sob 26 bře 01:07

Re: Funguje klima v mrazech?

Příspěvek od francis »

pavproch píše:moment, my si nerozumíme - já tím klima "on/off" myslím zapnutou/vypnutou tu "hvězdičku", nemyslím zapnutou/vypnutou ventilaci jako takovou...
ale rozumime :-)
Vana píše:Francis: Jasně, ale takhle to funguje jen když je teplo
ne
Mirek
Uživatelský avatar
M.Z.
Letec
Příspěvky: 5502
Registrován: úte 28 srp 13:23
Bydliště: FM

Re: Funguje klima v mrazech?

Příspěvek od M.Z. »

Já se nechci přít, ale logicky by to snad šlo ošetřit jedině u aut. klimy, kdy by to utla jednotka, ale manuální klima žádné teplotní čidlo neobsahuje, které by hlídalo teplotu.
Z technického hlediska mi není jasné, proč by měla být klimatizační jednotka v ohrožení už při teplotách pod 5°.
Když jsme při návratu z lyžovačky naskákali do auta (každý zná, kolik je tam najednou vlhkosti) tak první věcí byla klima, bez té by tam byla prádelna, klima evidentně jela.
Neměla by se používat až v extrémních mrazech a to jen do okamžiku prohřátí motorového prostoru.
KTM X-BOW GT
F-150 5,0 ROUSH
M2 MT
hoonring.cz
Coupe JCW KW3
Uživatelský avatar
M.Z.
Letec
Příspěvky: 5502
Registrován: úte 28 srp 13:23
Bydliště: FM

Re: Funguje klima v mrazech?

Příspěvek od M.Z. »

pavproch píše:cituju z návodu k pindici:
Kompresor klimatizace funguje pouze při běžícím
motoru a při venkovní teplotě nad 0 °C.
Doma mi stojí Fiorino a tam nic takového nemám :-?
KTM X-BOW GT
F-150 5,0 ROUSH
M2 MT
hoonring.cz
Coupe JCW KW3
Uživatelský avatar
Vana
Letec
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 16 úno 15:30

Re: Funguje klima v mrazech?

Příspěvek od Vana »

Gene + pavproch: to jste odpověděli na něco jiného, odmlžování zahřátým vzduchem tj. snížení jeho relativní vlhkosti se řešilo na minulé stránce a nemá s klimatizací nic společného - funguje to stejně i v autech které žádnou klimu nemají.
Uživatelský avatar
GeneHawkins
Letec
Příspěvky: 2049
Registrován: čtv 09 srp 22:26

Re: Funguje klima v mrazech?

Příspěvek od GeneHawkins »

Asi jsi to nepochopil. Možná si to přečti znova, nebo nevím...
Uživatelský avatar
Vana
Letec
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 16 úno 15:30

Re: Funguje klima v mrazech?

Příspěvek od Vana »

M.Z. píše:Já se nechci přít, ale logicky by to snad šlo ošetřit jedině u aut. klimy, kdy by to utla jednotka, ale manuální klima žádné teplotní čidlo neobsahuje, které by hlídalo teplotu..
Myslím že i manuální klima má teplotní čidla, právě z důvodu rizika zamrznutí výparníku kondenzátem

ve dvou autech ještě manuální klimy mám a podle mě v mrazu nejedou
Uživatelský avatar
GeneHawkins
Letec
Příspěvky: 2049
Registrován: čtv 09 srp 22:26

Re: Funguje klima v mrazech?

Příspěvek od GeneHawkins »

Klimatizace (tedy klimakompresor, kondenzátor, ezpanzní ventil a výparník) nedělá nic jiného, než že ten vzduch ochladí. Pokud je chladný už předtím, nemá klima co dělat.
Pokud předtím chladný není, má práci právě aby ho ochladila. Nic víc, nic míň.

I blbá tlačítková klima má teplotní spínač, který kompresor spouští a vypíná, ale jistě jsou různé, takže to třeba nemusí platit u všech...
Uživatelský avatar
pavproch
Letec
Příspěvky: 16395
Registrován: pon 14 bře 20:41
Bydliště: m4Zlik + 3er = 2x N52B30

Re: Funguje klima v mrazech?

Příspěvek od pavproch »

Vana píše:Gene + pavproch: to jste odpověděli na něco jiného, odmlžování zahřátým vzduchem tj. snížení jeho relativní vlhkosti se řešilo na minulé stránce a nemá s klimatizací nic společného - funguje to stejně i v autech které žádnou klimu nemají.
tak ešče raz: mám pocit (nedělal jsme ale žádná exaktní měření), že doba, za kterou se mi (speciálně v pindici, se kterou jezdím v zimě do horya po výletě do ní vlezu zpocený, mokrý a nahážu do ní lyže obalené sněhem) odrosí okna NENÍ závislá na stavu klimatizace (hvězdička "on/off") ale pouze na ohřátí vody v chadícím okruhu motoru (čili zdroji tepla pro HVAC)

z toho dovozuju (+ ten citovaný odstavec z návodu k pincici - týká se to AUTomatické klimy, ne MANuální), že při nízkých teplotách je fyzicky kompresor "off" bez ohledu na to, jestli mám na ovládacím panelu hvězdičku "on" nebo "off"
Nejhezčí pohled na 100vježatou je ve zpětném zrcátku.
Uživatelský avatar
Vana
Letec
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 16 úno 15:30

Re: Funguje klima v mrazech?

Příspěvek od Vana »

GeneHawkins píše:Asi jsi to nepochopil. Možná si to přečti znova, nebo nevím...
Co je relativní a absolutní vlkost vím, stejně jako trojný bod, teplota kondenzace apod. chápu i vliv tlaku vzduchu na tyhle teploty a myslím že dost dobře chápu i princip klimatizace a její vliv na vlhkost vzduchu při snížení teploty

já ale z tvého příspěvku napřed nabyl pocit že existuje ještě jiný způsob jak snížit absolutní vlhkost vzduchu než jen vymražováním s kompresoren - tedy např hygroskopicky nebo ještě jinak, proto jsem se pptal


pavproch : souhlas
Uživatelský avatar
GeneHawkins
Letec
Příspěvky: 2049
Registrován: čtv 09 srp 22:26

Re: Funguje klima v mrazech?

Příspěvek od GeneHawkins »

To jistě existuje, ale v autě se nepoužívá.
Odpovědět