Nepřevedené vozidlo - nový majitel nekomunikuje

Zážitky, zkušenosti, srazy, upozornění na nebezpečná místa i dotěrnou policii.

Moderátor: řidičBOB

Odpovědět
PetrPetr
Dítě v autě
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 18 říj 07:43

Nepřevedené vozidlo - nový majitel nekomunikuje

Příspěvek od PetrPetr »

Dobrý den,
mám dotaz ohledně převodu vozidel. Prodal jsem vozidlo za hotové slovenskému občanovi. Při prodeji jsem mu poskytl plnou moc (úřad byl v době prodeje uzavřen). Nový majitel přislíbil, že vozidlo převede a tak se nestalo. Po třech týdnech od prodeje mi přišla výzva uhradit pokutu za rychlost. Šel jsem tedy hned na magistrát ověřit, zda je ještě auto na moje jméno. Pracovnice mi sdělila, že auto je přihlášené stále na mě. Zároveň mi sdělila, že s tím nelze nic dělat (ani po předložení kupní smlouvy) a odeslala mě řešit věc přes policii. Několikrát jsem kontaktoval nového majitele pomocí telefonu a sms - neodpovídá, nereaguje. Ihned jsem se tedy dostavil na policii, abych tuto skutečnost oznámil a dál věc řešil. Policista mi sdělil, že ani oni nemají možnost jak tuto věc řešit a ocitl jsem se tudíž v patové situaci. Zajímá mě tedy jak mám dále postupovat, abych vozidlo úspěšně odhlásil a pokutu předal na nového majitele. Ve smlouvě mám uvedeno, že se nový majitel zavazuje k přepsání vozidla do 10 pracovních dnů a on tak neučinil - je tudíž smlouva neplatná? Děkuji za odpověď Petr
jirka87
Mistr volantu
Příspěvky: 710
Registrován: čtv 02 lis 12:55

Re: Nepřevedené vozidlo - nový majitel nekomunikuje

Příspěvek od jirka87 »

Nejsem právník a s tímto jsem se naštěstí nesetkal.

Z mého pohledu je kupní smlouva jako taková platná. Majitelem vozidla nejsi, protože jsi výměnou za to auto dostal peníze. A máš smlouvu. Nejsi už tedy zodpovědný za to, jestli s tím frajer udělá benzínku, nebo spáchá dopravní přestupky. Ne-vlastnictví auta budeš v takovém případě dokládat smlouvou.

Přepis : na lidi jako jsi ty už stát naštěstí myslel : https://kromerizsky.denik.cz/zlociny-a- ... 71024.html

A hlavně : https://auto.idnes.cz/prevod-auta-novel ... tomoto_hig

V žádném případě nejezdi do bydliště nového majitele, už mu nevolej a nepiš !!! Znám případ, kdy byl člověk jako ty žalován pro napadení, když dojel do místa bydliště za kupcem se zeptat proč auto nepřepsal..Žádní svědci od prodejce, zato celá rodina u kupce..Hádej jak to dopadlo...Nevesele.

Ty se vůůůbec nestresuj. Co je hlavní ? Peníze máš ? Máš...Smlouvu podepsanou máš ? Máš...Zbytek zařiď podle těch článků. A nenech se odbýt.

Povinné ručení jsi doufám dávno zrušil...Mě osobně jde zrušit povinné i bez zápisu v TP o změně majitele. Pokud u tvojí pojišťovny ne, tak udělej následující : TRVEJ na tom, že majitel porušil kupní smlouvy, nevyvíjí součinnost a dodej na nejbližší KAMENNOU provozovnu (internet je na hovno) společně s kupní smlouvou jednoduše formulované čestné prohlášení o tom, že již nejsi majitel, provozovatel a nehodláš být ani pojistitel vozidla. Pokud to ten pojišťovák odmítne, nech si od něj potvrdit papír, že to odmítnul a pošli to emailem na zákaznický servis dané pojišťovny jako stížnost.

Při postupu s úřady a různými ojebávači (to může být pojišťovna, která odmítá z banálního důvodu zrušit POV) platí jednoznačně heslo : "Hlavně se s tím nesrat". Využij všech dostupných prostředků a uvidíš, že to půjde. Co nevyřešíš na přepážce, to si schovej pro nadřízeného a pokud ani tam nepochodíš, tak to pořád cpi výš a výš. Půjde to.
Uživatelský avatar
GeneHawkins
Letec
Příspěvky: 2041
Registrován: čtv 09 srp 22:26

Re: Nepřevedené vozidlo - nový majitel nekomunikuje

Příspěvek od GeneHawkins »

Pojišťovny to už mívají ve VPP...
Uživatelský avatar
Jenyk
Mistr volantu
Příspěvky: 583
Registrován: úte 22 úno 11:04

Re: Nepřevedené vozidlo - nový majitel nekomunikuje

Příspěvek od Jenyk »

Rozhodně se stresujte a řešte to. Návod zde: https://www.30kmh.cz/index.php?topic=1404.0

Než tam budete klást dotaz, toto mimořádně užitečné fórum si prostudujte. Většina situací je tam již zodpovězena. Zejména se dobře připravte, než půjdete na úřad. Lenost a neschopnost úředníků již dosáhla té míry, že je potřebné jim říkat, co mají dělat a doslova je k tomu donutit. A nahrávejte si všechno, máte na to právo!
Ken Kesey: "To Vic Lovell for telling me that dragons don't exist, and then leading me to their lair."
jirka87
Mistr volantu
Příspěvky: 710
Registrován: čtv 02 lis 12:55

Re: Nepřevedené vozidlo - nový majitel nekomunikuje

Příspěvek od jirka87 »

Jenyk : To fórum, respektive rady na něm jsou vztaženy k tehdejší situaci a v tu dobu platným zákonům. Dnes je vše jinak. Stačí číst.

A opakuji - nestresuj se. Zařiď vše jak jsem ti popsal a MUSÍ to být OK.

Pak sem dej všem vědět jak jsi dopadl, protože bohužel určitě nebudeš sám. Dnes možná ano, zítra pravděpodobně ne, zkrátka ty případy jsou ojedinělé, ale jsou..
dresa
Dítě v autě
Příspěvky: 1
Registrován: pon 21 lis 06:50

Re: Nepřevedené vozidlo - nový majitel nekomunikuje

Příspěvek od dresa »

Zdravím!
Také jsem prodal auto,kde se kupující (Rom) zavázal k přepisu,zaplatil hotově,já mu dal plnou moc a že smlouvu pořešíme až přepíše.
To bylo naposledy,co jsem ho viděl a... nepřepsal.
Policie,pokuta, právník.
Zjistil jsem ale na netu,že povinné ručení zaplatil. Po roce bezesných nocí,stále jako majitel vozidla jsem se nářadí kamaráda vydal na registr vozidel,nahlásil ztrátu malého, velkého TP a značek,dali mi nové a vložil jsem do depozitu,ano,trochu podvod,ale klid.
Za pár týdnů mi začal volat a psát pán,že by to chtěl přepsat,že mu sebrali značky atd.
Tady se absence smlouvy ukázala jako výhoda.
Souhlasil jsem s přepisem po zaplacení 5tis,s čimš neochotně souhlasil,byly to nervy,ale je to cesta,pokud jste majitel vozidla,doklady ztratit můžete,značky taky.
Jinak právník mi doporučil soud o určení majitele vozidla a to by bylo na léta, takže tak.
petr_riha
Letec
Příspěvky: 1697
Registrován: pon 11 bře 13:42

Re: Nepřevedené vozidlo - nový majitel nekomunikuje

Příspěvek od petr_riha »

Tak dat někomu kličky, doklady a auto a nemít ani smlouvu… To jsi dobrej vůl :-D

Jakmile by si kupující chtěl jen sáhnout na klíček, tak až po podepsané smlouvě. Vždy.
VW Tiguan Highline R-Line 2.0 BiTDI, 240k, 2019
Audi A6 Avant 2.0 TDi, 190k, 2016
Uživatelský avatar
ctrl_j
Letec
Příspěvky: 3775
Registrován: úte 09 dub 06:33

Re: Nepřevedené vozidlo - nový majitel nekomunikuje

Příspěvek od ctrl_j »

petr_riha píše: pon 21 lis 11:19 Tak dat někomu kličky, doklady a auto a nemít ani smlouvu… To jsi dobrej vůl :-D

Jakmile by si kupující chtěl jen sáhnout na klíček, tak až po podepsané smlouvě. Vždy.
Omyl. Jelikoz protihodnotou dostal predem hotovost, tak nevidim absenci psane smlouvy jako problem a fakticky tak dal mohl navenek postupovat s pravy majitele.
„Simplify, then add lightness.“ /Colin Chapman/
petr_riha
Letec
Příspěvky: 1697
Registrován: pon 11 bře 13:42

Re: Nepřevedené vozidlo - nový majitel nekomunikuje

Příspěvek od petr_riha »

… a taky za nim jdou všechny přestupky, atd. Navíc pokud proběhl prodej na základě ústní smlouvy (muže-li toto mít ústní podobu), nesmí s věci nadále disponovat.

Kdyby pan nevolal autorovi příspěvku, ale právníkovi, aby se autor divil.

Jak bych nikomu neukazal ani klíček od vozu bez podepsané smlouvy, tak bych na druhé straně bez podepsané smlouvy nedal nikomu peníze. I tam chyběla obezřetnost.
VW Tiguan Highline R-Line 2.0 BiTDI, 240k, 2019
Audi A6 Avant 2.0 TDi, 190k, 2016
Uživatelský avatar
ctrl_j
Letec
Příspěvky: 3775
Registrován: úte 09 dub 06:33

Re: Nepřevedené vozidlo - nový majitel nekomunikuje

Příspěvek od ctrl_j »

petr_riha píše: pon 21 lis 14:39 … a taky za nim jdou všechny přestupky, atd. Navíc pokud proběhl prodej na základě ústní smlouvy (muže-li toto mít ústní podobu), nesmí s věci nadále disponovat.
A to uzavrena nebo neuzavrena pisemna smlouva resi jak presne?
petr_riha píše: pon 21 lis 14:39 Kdyby pan nevolal autorovi příspěvku, ale právníkovi, aby se autor divil.
Jo, kdyby. Kdyby mel moznost prokazat, ze v te ustni smlouve nebylo ze nabyva ucinnosti az prepisem vozidla, jiste by toho pravnika zavolal :)
„Simplify, then add lightness.“ /Colin Chapman/
Odpovědět