Test benzínů - Svět motorů

Které palivo je to pravé pro či ono auto?
marv
Řidič začátečník
Příspěvky: 129
Registrován: úte 22 lis 15:03

Test benzínů - Svět motorů

Příspěvek od marv »

Tak po několika testech naft přišel v aktuálním čísle konečně i test benzínů. Dali si s tím celkem práci a naměřili spoustu parametrů u 15 vzorků N95.

Výsledky ve zkratce:
- rozdíly mezi N95 u jednotlivých čerpaček jsou minimální, vzorky se lišily pouze mazivostí (ze které se dá dedukovat i čistící schopnost s ohledem na balíčky aditiv)
- jako již tradičně v testech nafty - Shell Fuel Save 95 vykázal naprosto identické parametry jako Tank Ono N95 L-) , Nitro+ za příplatek 2,50 Kč na litr nenabídl v podstatě nic navíc (pouze lehoulince lepší mazivost, ale stále daleko za standardní Benzinou N95)
- takřka všechny benzíny měly oktanové číslo 96,0 +-0,2 jednotek (lišily se pouze OMV N95 s 96,6 a německý Shell E10 s 96,9 díky vyššímu podílu etanolu)
- rozdíly mezi českými a německými benzíny (Shell E5 a Aral) jsou nulové, přičemž E10 nijak netrpí vyšším podílem etanolu, protože rafinerie to kompenzuje jiným složením a má lehce vyšší oktanové číslo

Hodně vyzdvihovaná byla pro životnost motoru mazivost. Dle mazivosti hodnoceny pozitivně Agip Supertech 95, Benzina N95 a Verva 95, Eurooil s přídavkem VIFu. Za lehce nadstandardní byly označeny OMV N95 a Maxxmotion 95 (přínos oproti standardní OMV byl měřitelný) a Shell V-Power Nitro+ (tam ale byla mazivost o dost horší, spíše na úrovni základních benzínů, jen o velice málo lepší) a za standard byly označeny Eurooil, Shell Fuelsave 95, Lukoil, Tank-Ono, německý Shell Fuelsave 95 E5 i E10, německý Aral 95 a polský Orlen.

Za několik týdnů vyjde další test, tentokrát 98 a 100-oktanové benzíny včetně německého Aralu Ultimate 102. :ymdaydream:
Uživatelský avatar
d1.8t
Letec
Příspěvky: 1438
Registrován: čtv 17 úno 10:38

Re: Test benzínů - Svět motorů

Příspěvek od d1.8t »

Prima shrnutí. :-bd
RWD
Uživatelský avatar
pavproch
Letec
Příspěvky: 16307
Registrován: pon 14 bře 20:41
Bydliště: m4Zlik + 3er = 2x N52B30

Re: Test benzínů - Svět motorů

Příspěvek od pavproch »

problém je, že se kvalita i v rámci jednoho dodavatele a výrobku (OMV maxx 100) kurewsky liší - beru enem tenhle a občas sa stane že i naěj to jede pičatě.... a o pár dnů vezmu na té samé čerpačce u toho samého stojanu a jede to jak víno..... (ale může taky být chyba na straně N53.... no uvidíme, mám na nešek odpoledne slíbenou jízdu s poštelovanou N53 e92, tak uvidíme, písnu sem průjmy... teda sem ne, do bmw vlákna...
Nejhezčí pohled na 100vježatou je ve zpětném zrcátku.
marv
Řidič začátečník
Příspěvky: 129
Registrován: úte 22 lis 15:03

Re: Test benzínů - Svět motorů

Příspěvek od marv »

Na slovensku už 98 a 100-oktany testovali s následujícími výsledky:

Obrázek
Nabel
Autoškolák
Příspěvky: 35
Registrován: čtv 21 lis 13:38

Re: Test benzínů - Svět motorů

Příspěvek od Nabel »

Naprosto souhlasím s postřehem pavprocha. Stejný benzín není skoro nikdy stejný. Rozdíly ve spotřebě jsou u té samé 95 i 1,5l. A není to cestou ani jízdním stylem :-) Kromě pár týdnu, kdy jsem testoval lepší benzíny jezdím pořád na ten samý, podobným stylem a v podstatě stejné cesty. Nakonec jsem došel k závěru, že nemá smysl nad tím přemýšlet a brát, kde se mi to zrovna cenově nebo dostupností hodí.
Uživatelský avatar
Jenyk
Mistr volantu
Příspěvky: 583
Registrován: úte 22 úno 11:04

Re: Test benzínů - Svět motorů

Příspěvek od Jenyk »

Nabel píše:Nakonec jsem došel k závěru, že nemá smysl nad tím přemýšlet a brát, kde se mi to zrovna cenově nebo dostupností hodí.
Tankuji také tak a nezměním to. Význam testu nechápu, přímo tam napsali že podstatné parametry změřit nemohou a pak napsali složení kde zase nevysvětlili, jaké má složení dopad na provozní vlastnosti. Mazivost zmínili jako důležitý parametr a nenapsali proč. Jak si Vaculíka vážím a jeho články jsou obvykle mimořádně dobré, tohle se moc nepovedlo. Kupovat kvůli tomu SM není potřeba.
Ken Kesey: "To Vic Lovell for telling me that dragons don't exist, and then leading me to their lair."
marv
Řidič začátečník
Příspěvky: 129
Registrován: úte 22 lis 15:03

Re: Test benzínů - Svět motorů

Příspěvek od marv »

Souhlasím, že tento test nebyl nijak zvlášť objevný. Zajímavější bude test N98/100. Ale až tak kritický bych nebyl. Je fajn, že někdo podobné testy dělá a kvalitu paliv nemusíme posuzovat jen na základě nějakých subjektivních dojmů.

Mazivost vysvětlena byla a zmínka o mnohých změřených parametrech/významu jednotlivých sloučenin v textu taky najdeš. Ale není to až tak dobře strukturované.

Pravda je, že ten 6-stránkový test se dá lehce shrnout v několika větách viz. první příspěvek.
c99
Spolujezdec
Příspěvky: 2
Registrován: pon 30 čer 08:10

Re: Test benzínů - Svět motorů

Příspěvek od c99 »

Hodnotit hlavně podle mazivosti mi přijde trochu podivné, protože nejvyšší mazivost bude mít benzín když se do něj přidá nafta ;) a podle tohoto kriteria jsou nejhorší benzíny ty z Německa :-o . Takže sakra jakto, že mi to na ně žere míň ! :((

Když jezdím na Benzinu tak mám po vyjetí nádrže černé koncovky výfuku (asi důsledek té lepší mazivosti :D ), když jedu na Shell tak nic.
Jak může lepší benzín špinit výfuk a horší ne ? U Shellu mám taky na volnoběh nižší spotřebu než u Benziny. Takže asi tak. :D

Co se týká ceny se Smartkartou a využitím bodů a slevy 2Kč/l mě vyjde Shell levněji než cokoliv jiného.

Navíc u Benziny v Praze na Bílé Hoře jsem v roce cca 2004 natankoval 2 auta ve stejný den, obě cukala, moje to přežilo u manželčiný Ibizy 1,2HTP odešel katalyzátor... Proto má, zkušeností získaná, nedůvěra k Benzině. 8-x

Jak znám Svět motorů tak jim Bezina na test přispěla a proto holt vyhrála. To jsem kdysi řešil u šéfredaktora, kdy v článku tvrdili, že je v Octavii 1 vzadu dost místa, on no jo my víme, že není, ale Škodovka má u nás celostránkovou reklamu... (~~) Takže asi tak je potřeba k testu přistupovat. Benzina není špatná, ale rozhodně není nejlepší. :ymparty:
Nabel
Autoškolák
Příspěvky: 35
Registrován: čtv 21 lis 13:38

Re: Test benzínů - Svět motorů

Příspěvek od Nabel »

On bohužel ani ten shell není žádná sláva. Aktuální zkušenost cca 14 dní zpět. Shell Bohdalecká (P-10). ŘJ mi vypla turbo kvůli vysokému tlaku ve válci z důvodu špatného spalování + na volnoběh motor točil místo 700 cca 1500 otáček. Tak jsem to namíchal s Maxxmotion 100 u OMV a asi tam zase nějakou dobu nepojedu :-(
c99
Spolujezdec
Příspěvky: 2
Registrován: pon 30 čer 08:10

Re: Test benzínů - Svět motorů

Příspěvek od c99 »

marv píše:Na slovensku už 98 a 100-oktany testovali s následujícími výsledky:
Evidentně žádný nesmysly jako mazivost benzínu neřešili... ;)
Odpovědět