Auto pro studenta SŠ

Poraďte a nechte si poradit s výběrem nového vozu.
xinek99
Spolujezdec
Příspěvky: 8
Registrován: čtv 17 říj 12:55

Auto pro studenta SŠ

Příspěvek od xinek99 »

Zdravím, nejspíš zde podobný příspěvek byl již nespočetněkrát. Každopádně, pomalu mi začíná vrtat hlavou jaké auto po dokončení autoškoly koupit. Jsem student střední školy, do třeťáku bych nejraději již jezdil autem. Do školy to mám cca 10 km, takže denně bych najel dejme tomu 20-30 km, co jsem tak počítal tak bych neměl najezdit více jak 8 tisíc kilometrů ročně. Jsem z většího města, tudíž jsem určitě pro benzín. Diesel pro mě nemá smysl, když dojedu do školy tak se mi ani nezahřeje motor. Rozpočet mám kolem 100 tisíc, s tím že si chci nechat alespoň 20-30k rezervu na případné opravy. Budu rád když mi doporučíte nějaké rozumné auto, koukal jsem nejvíc asi na Octavie, VW, nebo staré Mercedesy. Díky za rady.
jirka87
Mistr volantu
Příspěvky: 710
Registrován: čtv 02 lis 12:55

Re: Auto pro studenta SŠ

Příspěvek od jirka87 »

Typově tohle : https://auto.bazos.cz/inzerat/110464156 ... -tazne.php

Proč : naprosto servisní blbuvzdornost. MILIARDA náhrad na všechno v různé kvalitě. Pokud vyskočí ojka blokem, motor ti seženu do 10minut, převodovku tak do 20min. Servisní náklady jsou v ročním součtu násobně menší, než utratí 40letá baba aby nevypadala jak příšera.

Kup si solidní auto, které tě nebude stát ranec na pořízení a na údržbě a zbytek peněz použij na cestování, seznamování se s lidma, výlety s kamarádama. Ta Fabia s přehledem dojede kamkoliv v rámci Evropy. Auto časem zmizí... se rozpadne..někdo ti ho ukradne...zážitky ti zůstanou. Fabia je...Fabia...Ale doveze tě kam potřebuješ a tyhle benzíny jezdí za 6L - prověřeno léty praxe. S nikým se nesrovnávej, neřeš že za 100 koupíš i BMW. Prostě přijdeš k autu kdykoliv, nastartuješ a odjedeš kdykoliv. A až se ti to v zahraničí vysere, typická oprava probíhá přehnaně řečeno tak, že hodíš silou kladivo pod kapotu a auto zase jede.

Octavie - ne (protože 1.6Mpi a protože motory FSI, nedejbože TSI první generace)
VW - ne - viz škoda
nebo staré Mercedesy - tuplem proboha KRISTE JEŽÍŠI ne, pokud nemáš na mysli w123 200D, která by i ty krátké trasy mohla přežít :-D

Ještě můžeš kouknout na Focuse mk2, ale 1.6i 74kw. 85kw nebrat a 1.8i 92kw se vyhni. 2.0i 107kw také...žerou olej.
Naposledy upravil(a) jirka87 dne čtv 17 říj 13:55, celkem upraveno 1 x.
xinek99
Spolujezdec
Příspěvky: 8
Registrován: čtv 17 říj 12:55

Re: Auto pro studenta SŠ

Příspěvek od xinek99 »

jirka87 píše:Typově tohle : https://auto.bazos.cz/inzerat/110464156 ... -tazne.php

Proč : naprosto servisní blbuvzdornost. MILIARDA náhrad na všechno v různé kvalitě. Pokud vyskočí ojka blokem, motor ti seženu do 10minut, převodovku tak do 20min. Servisní náklady jsou v ročním součtu násobně menší, než utratí 40letá baba aby nevypadala jak příšera.

Octavie - ne (protože 1.6Mpi a protože motory FSI, nedejbože TSI první generace)
VW - ne - viz škoda
nebo staré Mercedesy - tuplem proboha KRISTE JEŽÍŠI ne.

Díky za názor, vybírám trochu i podle vzhledu. Tohle fakt ee. Každopádně díky za tip.
jirka87
Mistr volantu
Příspěvky: 710
Registrován: čtv 02 lis 12:55

Re: Auto pro studenta SŠ

Příspěvek od jirka87 »

Buď chceš jezdit skoro zadarmo, nebo u toho chceš i nějak vypadat. Dám ti radu, na kterou přijdeš časem sám...Obojí skloubit u auta do 100 nejde. Ikdyž si to teď myslíš a někdo ti třeba i potvrdí, čas ti ukáže že faktem je, že to nejde. Za kilo koupíš i nějaké BMW...ale sám si odpověz..zadní náhon, blíží se zima, servis, spotřeba..

Já teď koupil Volvo V50 2.4i 103kw. Pětiválec. Když jsem se snažil a jel na klobouka, jelo to za 7,2 po rovině. Včera lehce podprůměrné tempo, 8,7L. Kdybych jel jak jezdím s Fabií Tdi, tak to vezme 13. Je to něco za něco.
xinek99
Spolujezdec
Příspěvky: 8
Registrován: čtv 17 říj 12:55

Re: Auto pro studenta SŠ

Příspěvek od xinek99 »

jirka87 píše:Buď chceš jezdit skoro zadarmo, nebo u toho chceš i nějak vypadat. Dám ti radu, na kterou přijdeš časem sám...Obojí skloubit u auta do 100 nejde.

Já teď koupil Volvo V50 2.4i 103kw. Pětiválec. Když jsem se snažil a jel na klobouka, jelo to za 7,2 po rovině. Včera lehce podprůměrné tempo, 8,7L. Kdybych jel jak jezdím s Fabií Tdi, tak to vezme 13. Je to něco za něco.

například ten Focus se mi i celkem zamlouvá, já se vlastně víceméně dívám kolik do toho budu muset hodit za týden, jakožto chudý student. :D
Uživatelský avatar
Stepan
Letec
Příspěvky: 5405
Registrován: sob 05 bře 01:27

Re: Auto pro studenta SŠ

Příspěvek od Stepan »

funny fact: spolužačku ze školy pravidelně vyzvedává kluk tak mýho věku v naleštěný Gčkový M5, nových Mercedesů C/E nám před školou pravidelně stává tak 10 a dalo by se pokračovat, loni sem jezdil pravidelně kluk s AM Rapide, ale toho už asi vyhodili. S autem pod jedničku tady jeden vypadá jak pomocná síla do kuchyně.

Pořídit si finanční sebevraždu v podobně 20 let starýho merglu za kilo, aby jeden jakože dělal dojem, je píčovina. Stejně to nebude fungovat :D

btw. jak píše jirka. S žádným jiným autem nezažiješ tolik srandy jako s tím, který bez problému uživíš a je ti tak nějak ukradený. Kdybych se svým současným povozem přerazil značku dveřma napřed driftuju woe, byl bych z toho dost nešťastnej. Pár let zpátky v krámu za pár desítek k mi to bylo tak nějak jedno. Na mergl času dost :)
2.5T, 2x2.0TDI, 2,8DC incoming))
jirka87
Mistr volantu
Příspěvky: 710
Registrován: čtv 02 lis 12:55

Re: Auto pro studenta SŠ

Příspěvek od jirka87 »

Proto jsem ti jednoznačně napsal Fabii 1.4. Focus má dobrý, ale technicky komplikovanější podvozek proti Fabii. Až budeš chtít jet šukat do lesa, Fabie je slušnej offroad. Focus je břichoplaz. Říkám ti to tak, že fakt vím o čem to je. V tobě se bije touha mít fáro jak cumel a nic do něj nemuset strčit, ale to nejde.

A hlavně prosímtě..vyhni se nabídkám tohoto typu : https://auto.bazos.cz/inzerat/110763217 ... in-aut.php

Nějakou kost bys na to určitě klofnul coby študák ze třeťáku, ale nemohl bys ji pozvat ani na kafe z automatu, to mi věř.

Věř mi, že kravka, která hledí na auto nestojí za to. Je lepší ji říct - hele jedem na týden tam a tam...to tvůj pomyslný kolega s BMW e39 fčipu nikdy nebude moct, protože veškeré volné prachy narval do nefunkční klimy, děravýho intercooleru a když jede nad 15km přehřeje se mu automat a necouvá mu to :-D

Radím ti hlavou. Chápu, že to nechceš slyšet, tomu rozumím a nemyslím to ironicky...

EDIT : Slušný kompromis by mohl být 3 dveřový Focus, ovšem pamatuj, že až na tom něco přerazíš (dveře např.), tak shánět auto na díly je blbý..Moc jich není..Tuctové auto slouží nejlíp i přesto, že je hnusný. Investuj do sebe, ne do auta.
jirka87
Mistr volantu
Příspěvky: 710
Registrován: čtv 02 lis 12:55

Re: Auto pro studenta SŠ

Příspěvek od jirka87 »

Motor z Forda. Nápravy taky. S "relativním" klidem v duši bych ti to doporučit mohl, ale proti Fabii BUDEŠ mít servisní náklady vyšší. Spotřebu na tak krátké trasy počítej 8-9L. A nemysli si, že ta Fabka pojede na stejné trase za 5..To bude taky tak 7,5.

https://auto.bazos.cz/inzerat/110730608/volvo-v30.php (a pokud se ti líbí, jednej VELMI RYCHLE, protože tenhle motor je v tom fakt dost vzácnej). Ono to sice hovno pojede, ale to ty nepotřebuješ. Navíc má ten inzerát blbě pojmenovanej, protože je to C30, ne V30, takže to jde i blbě najít což ti prodlužuje možnou reakční dobu. Upozorňuju, ž ej emožný, že normální OBD2 diagnostikou při prohlídce auta s mechanikem to nepůjde načíst. Ty Volva komunikují víceméně jen s diagnostikou jejich vlastní = VIDA Dice.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Letec
Příspěvky: 1136
Registrován: stř 08 srp 22:02

Re: Auto pro studenta SŠ

Příspěvek od vonkreuz »

Jirka má pravdu. Nehleď na ego, hleď na praktičnost a aby tě to nesežralo. S Fabií 1.4 MPi kombi jsem se něco najezdil právě ve studentských letech (byla partnerky). Ve ve dvou, kufr plný jídla, kempingu a lezeckého matroše z Brna do Lago di Garda pod 6 litru na sto s pruměrnými 100km/h. Těch noci, co jsme v tom prospali i neprospali... Kašli na ego masírku, než cpát prachy do černé díry jménem prémie nebo vyšší střední, tak je radši procestuj.

Mám teď jako denní přibližovadlo auto v hodnotě pulky měsíčního platu. Když mi to odřou, tak nemám nervy. Na křižovatce když nedostanu přednost, tak nemám nervy. Když chci na polňačku, tak nemám nervy. Jestli neprojde STK, tak mi bude za ním smutno kvuli pohodlí, vniřnímu prostoru a auře starých auta, ale neposeru se. A na dílech trhnu víc než na komplet autu :))

Když vidím, jak si "alfisti" kupují olítané AR159, které vypadají stále krásně, nevíc dneska padly pod 100 000Kč a pak řeší, kde koupí levné brzdy, turbo, vstříky, DPF, pŕední ramena a další číčoviny...
jirka87
Mistr volantu
Příspěvky: 710
Registrován: čtv 02 lis 12:55

Re: Auto pro studenta SŠ

Příspěvek od jirka87 »

vonkreuz - je to přesně jak píšeš.

Znova opakuju - investuj do sebe, do zážítků, do cestování...Kup si levné, technicky udržované, spolehlivé auto, ve kterém budeš +/- v bezpečí, které zvládneš uřídit bez obtíží a které na servise nic moc nechce a skutečně bude tvůj život bohatší jinými věcmi, než vlastnictvím rádoby hezkého auta. Prostě čapneš nabíječku a pojede spolu někam na výlet a ty víš, že tě to nezruinuje. Jediné krásné období tvého života je teď. V 25 seš už v prdeli a zatíženej sračkama denního života, povinností a zodpovědnosti. To sice nabádá koupit si právě "nezodpovědné" fáro teď, ale...co ti zůstane ? Fotka s nějakým autem v garáži a u školy a na benzínce...Na to se vyser.

Já když si vzpomenu jaké auta měli kluci na střední, tak každej do toho akorát vrážel prachy a pak somroval cigára...Mě se na té benzínové Fabii a to nekecám nepokazilo NIKDY nic. NIKDY. Jen běžná údržba a tu zvládneš sám podle youtube ikdybys neměl jednu ruku. Tím to za sebe uzavírám. Rada padla.
Odpovědět