Diesel vs benzín / auto na dochádzanie do 5000€ (140 000czk)

Poraďte a nechte si poradit s výběrem nového vozu.
Odpovědět
Jurajs6
Spolujezdec
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 21 čer 07:54

Diesel vs benzín / auto na dochádzanie do 5000€ (140 000czk)

Příspěvek od Jurajs6 »

Ahojte,

Už dlhšiu dobu sledujem bazáre a autá, ktoré by prichádzali do úvahy v mojom rozpočte, čítam recenzie jazdeniek a témy na fórach no stále sa nejako neviem rozhodnúť :) . Potreboval by som teda vašu pomoc s výberom.

Zakrátko budem každodenne dochádzať, 45 km ráno a 45km podvečer čiže denne to bude zhruba tých 90 km. Väčšina tejto trasy je po diaľnici, no s autom sa bude dosť premávať aj po meste (do obchodu, do kina, do parku, do vedľajšej dediny,...). Pôvodne som sledoval len benzíny, no keď som si vypočítal rozdiel, koľko by som ročne zaplatil za naftu a za benzín (keby som ročne najazdil cca. 25 000km) tak ten rozdiel je dosť veľký a na nafte by sa dalo ušetriť, no stále si nie som istý výberom ani benzínu ani diesela. Hlavne by som sa obával tých krátkych trás po meste (napríklad v -15C v zime) - nezničil by sa tým diesel? Radili by ste skôr benzín či diesel?

Momentálne dosť jazdím na Fabii 2. generácie 1.2 HTP a auto mi prakticky vo všetkých smeroch vyhovuje okrem motora, ktorý už na diaľnici točí vysoké otáčky pri 130km/h, spotreba už je vtedy vysoká a celkovo už autíčko v tej rýchlosti nevládze. Mimo toho mi Fabia 2. generácie vyhovuje a tak som čítal na internete, s akými motormi sa predávala a celkom sa mi zapáčil 1.2 TSI, no z toho čo som čítal na internete je tento motor nespoľahlivý a má krátku životnosť.

Tiež sledujem Octaviu 2. generácie ktorá by na diaľničné dochádzanie bola asi vhodnejšia, a celkom sa mi zapáčil 1.9 TDI, ktorý by mal byť spoľahlivý a má nízku spotrebu, no vraj je riziko kupovať Octavku s 1.9 TDI lebo vraj takmer všetky sú stočené.

Nepotrebujem žiaden luxus ani športovosť, ide len o to nech auto prejde z bodu A do bodu B a to s čo najnižšou spotrebou a nech sú servisné náklady + poruchovosť čo najnižšie. Zapáčila sa mi tiež Mazda 3 predošlej generácie (jej atmosferické benzíny by mali byť spoľahlivé a ani so spotrebou to nie je zlé) a KIA Soul s dieselom, no nechám si od vás poradiť :)

Môj rozpočet sa pohybuje okolo 5000€ (130 000czk), maximum je 6000€ (150 000czk).

Vopred ďakujem za všetky rady
Uživatelský avatar
mattonecz
Letec
Příspěvky: 3223
Registrován: čtv 01 zář 10:56

Re: Diesel vs benzín / auto na dochádzanie do 5000€ (140 000

Příspěvek od mattonecz »

fiat croma je takovej nenapadnej levnej velkej autak. 1.9jtd ci co tam je ma as 110kw. jede to ok
2022 Audi A4 Allroad 40TDI 150kw
ex :( 2022 Audi Q5 50TDI 210kw
jirka87
Mistr volantu
Příspěvky: 710
Registrován: čtv 02 lis 12:55

Re: Diesel vs benzín / auto na dochádzanie do 5000€ (140 000

Příspěvek od jirka87 »

Juraj : Mám už čtvrtoufiremní Fábku. Nikdy jsem nedostal novou, takže níže vypsány kilometry co jsem s tím najezdil.

1) I.gen (tuším 2002) - 1.4i 55Kw - start na 256 987Km, odevzdána při 327 288Km a vím, že byla prodána a kupec ji přestavěl na plyn. Dnes má 420 000Km - za mnou najetých 250 000Km-327 000Km NULA poruch.

2) I.gen (tuším 2005?) - 1.4i 59kw - start na 184 196-devzdána při 266 871Kma dnes má okolo 330 000Km. Naprosto bez poruch. Ta jela ze všech asi nejlíp.

3) II.gen (rok už si nemapatuju) - 1.4i 63kw - start na 173 488Km, odevzdána při 253 386Km - tady jsem měnil převodovku za starší-jiný kus, protože ta moje už nějako hučela a kvíkala . ale jelo to, nikde mě to nikdy nenechalo.

4) Aktuálně mám II.gen 2012 - 1.6tdi 66kw - dostal jsem ji se 193 017Km a teď mám něco kolem 245 000Km.Zatím naprosto bez poruch. Spotřeba dlouhodobá 5,3L/100Km. Vstřiky občas cvrdlikají, po přidání VIF se to mírně zlepší, ale ševelí to. Olej nežere. Servisní interval mám 15 000km, protože dálnice jezdím už jen málo. Nutno ale říct, že i tato druhá II.generace hučí na převodovce. Konkrétně na 3°, ale taky nutno říct, že jsem 3x žádal o výměnu oleje v převodovce a firma nechce slyšet. Takže to nějak udělám a ten olej vyměním tak či tak. Tady je zvláštní, že mi ještě nikdy nesvítilo DPF (mělo by svítit, pokud regeneruje, ne ? ) Ale fakt je ten, že já třeba po 1000km jízdy po městě a okolí pak jedu po dálnici třeba 15km 120km/h na 4°, nebo to zkrátka někde protáhnu.

Obecně tedy za sebe říkám - Fábie rozhodně není můj sen, je to malý, ve špatný výbavě hlučný. Se současnou II.gen 1.6tdi jsem ale naprosto spokojený. Jede to dobře, nežere to nic, rychle to topí, mám to ve slušné výbavě, takže včetně vyhřívaných sedadel a všech oken v elektrice, je tam už v základu fakt dobrá muzika (myšleno repro a rádio) a na svou službu to naprosto stačí. Občas s tím jedu trasu 750km/den a není to už nic moc..Podvozek je takovej buchar uskákanej, ale za ty prachy...

Během 4 aut, které jsem dostal kdoví po kom a najel na nich 285 000Km dohromady si troufám říct, že Fabia obecně je nadprůměrně spolehlivé auto. NIKDY, opakuji NIKDY se mi nestalo že bych nedojel, nenastartoval..cokoliv...Naopak, když mi po dobu servisu dali na 2 dny náhradní Octavii 2.OFSI tak jsem zůstal stát jak debil v Litomyšli ve 23hodin s prochcávající vodní pumpou..No nakonec jsem to nějak doskákal za konstantního dolévání vody, ale oser brutální..

Neříkám, že je to skvělé auto. .Osobně mám rád větší a jezdím Sharanem, ale spolehlivá je ta fabka velmi. Bez rozdílu motorizace.

Při koupi Fabie II.gen bych šel jednoznačně do 1.4i 63kw. Jezdilo to zhruba za 6,3L/100km benzínu (neberu nějakej palubák..počítám plná-plná). Po dálnici v tempu 160+ a brzda plyn jsem se nedokázal ani při naprosto prasečím způsobu jízdy dostat nad 7,7L/100Km. Normální kombinovaný celoroční provoz to auto zvládá za 6,3-maximálně 6,5 benzínu.
Jurajs6
Spolujezdec
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 21 čer 07:54

Re: Diesel vs benzín / auto na dochádzanie do 5000€ (140 000

Příspěvek od Jurajs6 »

mattoncecz - ďakujem za tip, pozrel som ten Fiat na nete a vyzerá vcelku dobre no na trhu je málo kusov toho modelu + talianského auta by som sa asi trochu obával (a diely by tiež asi boli o niečo drahšie)

jirka87 - veľká vďaka za rozsiahlu odpoveď :). Zatiaľ mi pripadá Fabika 2. generácie ako najpravdepodobnejšie auto na kúpu. Pozrel som tie motory o ktorých si písal (1.4 16V a 1.6 TDI) a obidva by sa dali kúpiť s Fabiou vo vyššej výbave (Climatronic, všetky okná elektricky ovládané, menší počet najazdených km, ...) pri mojom rozpočte - a to je len plus. O 1.4 16V som už na nete aj čítal ale je iné keď niekto napíše niečo čo započul a je iné keď niekto napíše svoju osobnú skúsenosť s motorom - ako si to urobil ty. Ten 1.6 TDI sa mi tiež páči, no pokiaľ by bol rozdiel v dlhodobej spotrebe medzi 1.6 TDI a 1.4 16V nejaký ten liter až liter a pol tak to by bolo výhodnejšie vziať ten 1.4 16V - predsa diesel má nákladnejší servis a pokiaľ by sa na ňom niečo pokazilo, oprava by stála viacej než pri benzíne (+by som mal pokoj v duši pri krátkych trasách po meste :D). Ono veľmi záleží aj na tom, ako bolo o to auto starané ale to už je viac menej lotéria - pri kúpe jazdenky to môže ale nemusí byť auto, na ktorom jazdil dôchodca do obchodov a o auto sa staral (ako napr. môj starý otec ktorý má spomínanú Fabiu II 1.2 HTP, od roku 2012 na nej má necelých 10 000km a to som 80% kilometrov najazdil ja, o auto sa stará ako sa za socializmu staralo o autá - keď boli skôr niečím výnimočným než samozrejmým ako teraz). Tiež takým príkladom je naša Fabia 1.2 HTP s r.v. 2005 - dožila sa ctihodných 285 000km s tým, že jediné čo na nej za celý ten čas odišlo bola spojka (a ešte stále nám slúži na kratšie trasy po meste - no jej koniec už je blízko, ďalšou STKčkou už neprejde). Minulý rok sme ju však už nahradili za Mazdu 6 :)

Ako som už vyššie napísal - už pomerne dlhú dobu sledujem bazáre a internetové fóra no aktuálne som zúžil výber na tieto vozy (aj keď najpravdepodobnejšia mi stále pripadá Fabia II)>>> Škoda Fabia II (1.4 16V / 1.6 TDI / 1.2 TSI s r.v. po 2012), Škoda Octavia (1.6 MPI, 1.9 TDI), Mazda 3 1. alebo 2. generácie (1.6 benzín)
Uživatelský avatar
řidičBOB
Antiradar FAN
Příspěvky: 27027
Registrován: stř 16 úno 20:26
Bydliště: furt rovně a pak druhý barák vpravo
Kontaktovat uživatele:

Re: Diesel vs benzín / auto na dochádzanie do 5000€ (140 000

Příspěvek od řidičBOB »

1.2TSI s řetězem - to bych vynechal.
No pain, no gain.
Vespa time \m/
jirka87
Mistr volantu
Příspěvky: 710
Registrován: čtv 02 lis 12:55

Re: Diesel vs benzín / auto na dochádzanie do 5000€ (140 000

Příspěvek od jirka87 »

Nevýhody malého auta jmenovat nebudu, to si každý umí představit a většina to i zná. Výhody té Fábie vidím v :

- naprosté nízkonákladovosti na provoz
- dobré (někdy až nesmyslné) zůstatkové ceně ojetiny (to je dobrý ale až tehdy, když to prodáváš :-D )
- v dostupnosti každého šroubku, protože těch aut jezdí asi tak bambilion
- díky malému motoru (beru ten 1.4i) je všude okolo něj hodně místa = když už je něco třeba, opravuje se to dobře.

A kromě 5.tých dveří u osvětlení SPZ to ani nehnije.Což nechápu, že tady hnily už II.golfy a Felicie a do dnešních dnů se to za 25let koncernu nepodařilo nijak vyřešit...

Nějakých třeba 80 000Kč za Fábii IIgen je hodně peněz. Za 80 000Kč koupíš třeba Mondeo mk3 v nejvyšší možné výbavě a to je panečku jiné svezení...Koupíš za to třeba Vectru v kombíku nebo nevím..cokoliv...Jenže ve všem jsem se musel vždycky vrtat a furt něco ladit...U té Fábie jsem vždycky akorát sedl a odjel. Jednou za X udělal olej+filtry a jednou za XY udělal brzdy. A to nemám důvod ji chválit, protože není moje, ale firemní.

P.S : Ani jedna mi nežrala olej. A to měly opravdu 300 000km najeto. Bůh ví kdo a jak s tím jezdil, když to dostal nové a já jsem tomu kolikrát taky dost nakládal, když se spěchalo. I tak..bez potíží.
Jurajs6
Spolujezdec
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 21 čer 07:54

Re: Diesel vs benzín / auto na dochádzanie do 5000€ (140 000

Příspěvek od Jurajs6 »

Vďaka za odpovede páni :)

Z užšieho výberu som teda vyradil motor 1.2 TSI pri Fabii 2. generácie, ostatné autá a motory tam ostávajú.

Teraz už budem sledovať bazáre a jednotlivé kusy, ktoré sú na predaj. Pokúsim sa zajednať nejakého mechanika, ktorý by išiel auto so mnou obhliadnuť. Trom Ačkam a DAREXu sa pokúsim vyhnúť, keďže je na oba bazáre veľmi veľa rozporuplných reakcií, ideálna by bola kúpa od súkromníka (nie autičkára), ktorý by umožnil dôkladné prezretie auta a testovaciu jazdu a prípadne aj overenie servisnej histórie a najazdených kilometrov.

Najradšej by som kúpil Fabiu II 1.4 16V, keďže to je spoľahlivý motor s dobrou spotrebou a lacnými dielmi, lenže na trhu ich nie je až tak veľa (a polovicu z nich má na predaj AAA). Známy vlastní Octaviu II 1.6 MPI tak poprosím ho o testovaciu jazdu a jeho laickú recenziu, no z toho, čo som čítal má 1.6 MPI dosť vysokú spotrebu (obzvlášť na diaľnici) a to je pre mňa dosť kľúčový údaj. Porozmýšľam aj nad 1.9 TDI lenže tam je zas vysoké riziko stočenia kilometrov a v prípade poruchy aj dosť drahý servis (turbo, dvojhmotový zotrvačník, vstrekovacie trysky,...). Páči sa mi aj Mazda 3 s 1.6 benzínom, ktorý by mal byť spoľahlivý lenže spotreba tam je stále vyššia než pri Fabii 1.4 16V.

Bez ohľadu na to, aké auto nakoniec kúpim, sem napíšem čo som kúpil a prípadne aj moje prvotné dojmy a pocity z auta :)
Honza42
Letec
Příspěvky: 1540
Registrován: pát 27 kvě 11:47

Re: Diesel vs benzín / auto na dochádzanie do 5000€ (140 000

Příspěvek od Honza42 »

1,4 ve Fábii na dálnici žádnou zázračně nízkou spotřebu nepřevede.
Jednak se ten motor už dost točí a jednak malá auta mají vždy horší aerodynamiku než velká.
Kdysi jsem porovnával spotřeby na Spritmotoru a dobře vycházela Astra 1,4 twinport 66kW nebo 1,6 twinport 77kw.
A vážně bych uvažoval o LPG, když už jsou provozní náklady tak důležité.
Hyte
Adept autoškoly
Příspěvky: 16
Registrován: úte 14 čer 21:22

Re: Diesel vs benzín / auto na dochádzanie do 5000€ (140 000

Příspěvek od Hyte »

S Fabií 1.4 16v (55kw) jsem něco najezdil a to auto umí při pomalém tempu na I. silnicích jezdit pod 6l, ale jak přijdou kopce, složitější trasa či nedejbože dálnice tak se na palubáku ukázalo spíš 7-8l/100KM, to platí v případě, že člověk nechce brzdit provoz a 1.6MPI v Octavii je na tom velmi podobně. Při dlouhé trase, kde je i dálnice všechny tyhle malé atmo motory s krátkou pětkou nikdy nebudou vynikat spotřebou.
Noldo
Řidič začátečník
Příspěvky: 150
Registrován: čtv 01 bře 18:45

Re: Diesel vs benzín / auto na dochádzanie do 5000€ (140 000

Příspěvek od Noldo »

Ak si spomínam, tam všetky spomínané motorizácie od aktuálnej 1,2 po 1,6 majú rovnako poskladanú prevodovku, tj. cca 4000 pri 130tke. Podobne je na tom mazda 3 a astra myslím o zanedbatelný kúsoček lepšie. Spotreba bude najlepšia na súčastnej 1,2, všetko väčšie bude žrať viacej aj keď rozdiely nie su veľké. Výhoda atmo benzínu je spolahlivosť, ale aj lacné diely. Fajn prevodovku má až 2,0 fsi, alebo Tsi-čka.

Pri každodennom dochádzaní by som sa nebál ani nafty. Všetko od VW je podľa mňa neúmerne drahé a nebál by som sa pozrieť aj niekam inam. Vyhnúť sa 1,6 Hdi 80 kw v akomkoľvek aute. Nafťák bude na dialnici príjemne tichý a oproti spomínaným motorizáciam bude aj ťahať. Nevýhoda sú drahé náhradné diely, ale už aj vstreky sa dajú rozumne repasovať. Zaujímavá voľba môže byť talianska 1,9 v spomínanom fiate, alebo v Opli Astra, ktoré bývajú za dobrú cenu. Dajú sa nájsť aj bez DPF. Ford Focus 1,8 tiež nemá DPF. Pežoťácka 2,0 hdi je tiež dobrá (je aj vo focuse). Z menších je celkom fajn 1,4 Hdi, či 1,5dci (tam hladať správnu verziu motora, boli tam nejaké problémy).

Dlhú prevodovku pri atmosfére mali Toyoty avensis. Kia soul by som vynechal, osobne mi nie je sympatická.
Odpovědět