podveden v autobazaru-co dal?

Poraďte a nechte si poradit s výběrem nového vozu.
Bzencan
Spolujezdec
Příspěvky: 7
Registrován: čtv 26 říj 00:18

podveden v autobazaru-co dal?

Příspěvek od Bzencan »

Dobry den,

Toto je ma prvni koupe ojeteho auta:

http://www.eautobazar.com/!new/detail_i ... azaru=true

Protoze se v autech nevyznam, sel jsem tam dvakrat, vzdy s kamaradem. Pri druhe prohlidce muj kamarad automechanik (vlastni slusny servis) auto prohledl. Absolutne jsem se spolehl na jeho usudek. Po projeti mi rekl, ze az na drobnosti, vse vypada dobre.

Dnes jsem jej koupil. A hned jsem objevil chyby, o kterych prodavajici tvrdil, ze nejsou:

AIR BAG FAILURE = TURN OFF THE ENGINE (chyba airbagu, vypni motor)!!!!

Hlaska na displeji v italstine. Zacali jsme to resit jiz pri testovni jizde s automechanikem (prodavajici nas na to neupozornil, ja jsem si toho vsiml a prelozil palubni hlasku pocitace googlem). Automechanik-kamarad se dival na volat a palubni desku spolupasazera, zda snad nedoslo k jejich vystreleni v minulosti. Vse vypadalo to v normalu. Pak manualne klickem vypl ve dverich airbag pasazera, pote je opet zapl, hlaska se vytratila. Zdalo se, ze je to v poradku. Kdyz jsme se ptali prodavajiciho, rekl, ze to maji vsechny italske auta, ze to neni problem, jen je treba udelat nejaky reset.

Jenze dnes se mi ta hlaska objevuje stale - at je jiz vyply spolujezdcuv airbag ci ne. Navic jsem si vsiml (az pri vecernim osviceni palubni desky), ze nekdo natrel mirne na displeji barvu pres kontrolku airbagu (tzn. aby neslo videt, ze stale sviti). Behem dne jsme si toho vubec nevsimli..je to udelane chytre - vypada to spise jako spina(smouha). Z tohoto usuzuji, ze o te vade uz nekdo predtim vedel a snazil se ji schovat.

Kdybych toto vedel, auto bych si nevzal.

1. Mohu uplatnit skryte vady?
napr. v inzeratu u popisu auta hned na prvnim miste: 2x airbag.

Ve smlouve je napsano: "kupujici bere na vedomi, ze se jedna o pouzite vozidlo a prodavajici proto neodpovida za vay odpovidajici mire pouzivani nebo opotrebeni"
A take: "Prodavajici neposkytuje zaruku na technicky stav vozdila, ale pouze na jeho puvod".

2. Jaka je realna sance, kdyz bych si na to musel vzit pravnika, ze takovy spor vyhraji a dostanu zpet penize?

3. Protoze je auto i mirne prestrikano na prednich blatnicich, je mozne, ze bylo male nehode. To uz nikdo nezjisti. Je mozne bezpecne diagnosticky zjistit stav airbagu?

4. Kolik by tak opraveni tech dveri+ airbagu mohlo stat?

Co byste delali na mem miste?

Diky!
honziss
Letec
Příspěvky: 3442
Registrován: úte 08 bře 09:08

Re: podveden v autobazaru-co dal?

Příspěvek od honziss »

Sehnal bych si jinyho kamarada co tomu opravdu rozumi a rozhodne to pred koupi projel diagnostikou, tam bude chybejici airbag jasnej hned. Jinak kontrolka airbagu nemusi nutne znamenat airbag, muze jit o predpinace pasu nebo narazovy cidlo.

Jinak ja to vidim jasne. Auto bylo nabourany, bagy vystreleny, tj cena opravy vysoka = totalka, nekdo to za nula nula nic vydrazil od pojistovny, nechal za co nejmin spravit z dilu z vrakoviste a poslal dal....klasika.

Sundejte bag z volantu (to je na 5min) a kouknete se jestli tam je/neni/je vykuchanej a podle toho poznate jestli ma smysl se v tom hrabat dal. Nebo si precti data vyroby na prednich svetlech... Kdyz zavolas do autorizaku, tak ti reknou co vsechno po vystrelenym airbagu meni (oba bagy, predpinace pasu, narazovy cidlo, to je takovy minimum) a kolik to cca stoji. I mala nehoda, ale s vystrelenim airbagu u malyho levnyho auta umi hrave stat pres 100tkc.

EDIT: ted jsem videl ty fotky teprv... :ympray: :ympray: :ympray:
R4...258k
R3...261k
EV...264k
Uživatelský avatar
řidičBOB
Antiradar FAN
Příspěvky: 26935
Registrován: stř 16 úno 20:26
Bydliště: furt rovně a pak druhý barák vpravo
Kontaktovat uživatele:

Re: podveden v autobazaru-co dal?

Příspěvek od řidičBOB »

Otázkou je, zda ten bazar nebyl jenom zprostředkovatel...
No pain, no gain.
Vespa time \m/
Uživatelský avatar
k86
Mistr volantu
Příspěvky: 790
Registrován: úte 10 kvě 07:36

Re: podveden v autobazaru-co dal?

Příspěvek od k86 »

foto nekde mas?
FFIIIC FL 2.0TDCI 110kw - Samochod firmowy
Mondeo 2012 1.6 Ecoboost 118kw
Rocker
Dítě v autě
Příspěvky: 1
Registrován: stř 22 lis 14:53

Re: podveden v autobazaru-co dal?

Příspěvek od Rocker »

Bzencan: Kolik Ti je let, proboha? S takovouhle naivitou jít kupovat ojeté auto a ještě k tomu své první. :-o

Toho "kamaráda automechanika" bych na Tvém místě kopnul s rozběhem do míst, kde záda ztrácí své slušné jméno, a už nikdy bych s ním nechtěl mít nic společného.
Jak může někdo, kdo podle Tebe "vlastni slusny servis", jít svému kamarádovi pomáhat vybírat ojeté auto a nemít s sebou aspoň diagnostiku??? x_x
Jsi si jistý, že se ten Tvůj kamarád nezná s tím prodejcem v bazaru?

Z vlastní zkušenosti vím, že pokud se člověk v autech nevyzná (míněno není automechanik, nebo nevystudoval SŠ zaměřenou na auta) a nemá známého, za kterého by v tomto směru dal ruku do ohně, který mu opravdu dobře poradí, šanci (nikoliv jistotu!) proti bazarníkům má jen v případě, pokud :

1) si sám dopředu najde na Internetu články uvádějící na co si dát při koupi ojetiny pozor a nastuduje si to. Sebekriticky přiznávám, že něco z toho bych asi prakticky stejně nepoznal, ani když jsem to četl x-krát. U některých jiných věcí - např. že je nutno kontrolovat výrobní čísla, resp. roky výroby některých dílů - to už dá každý průměrně inteligentní jedinec, který není "lama".

2) koupí řekněme základní vybavení, které umožní vyeliminovat při výběru hned v 1.kole "zbořenky" a jiné podobné "voňavky". Konkrétně jde o:
a) měřič tloušťky laku
b) originální diagnostiku
Nestojí to úplně málo, odhadem obojí celkem cca 20 tis. Kč. Ale podle mě se to vyplatí.

Měřičem tloušťky laku snadno poznáš, kde má auto nestandardně silnější vrstvu laku a kde je tedy pravděpodobně opravované.

Originální diagnostika Ti vypíše všechny závady. Kdybyste ji bývali měli s sebou, problém s airbagem byste byli zjistili hned.
Navíc diagnostika Ti umožní si hodně věcí nastavit i sám. A nebývá to zase tak těžké. Chce si to jen nastudovat. Navíc Ti může ušetřit i nějaké peníze. Když jsem potřeboval doinstalovat tempomat do O2, vyšlo mě levněji koupit si diagnostiku, páčku tempomatu a namontovat ji sám, než si to nechat udělat v autorizovaném servisu.

Navíc bazarníci nejsou idioti, takže když řekneš, že si chceš prohlédnout nějaké auto a nebudou Tě chtít nechat změřit jeho lak, nebo to auto napíchnout na diagnostiku, budeš vědět, že to auto má nějaký problém a rád půjdeš "o auto dál".

Pokud nemáš peníze na obojí, kup si na začátek aspoň ten měřič tloušťky laku. Z těch dvou věcí je levnější.
Na diagnostiku se dá po domluvě s bazarníkem zajet do nejbližšího autorizovaného servisu dané značky, kde Ti za cca 2-3 tis. Kč ojeté auto zamýšlené ke koupi proklepnou nejen na diagnostice, ale i mechanicky.

Navíc třeba u Škodovek pak byla (možná ještě platí) v autorizovaných servisech nějaká akce, že na taková auta, která jsi jim před koupí přivezl na kontrolu, dávali při zadání opravy do 1 měsíce od nákupu slevu na opravy asi 20%. Nevím, jestli jen na ND, práci, nebo obojí.
Obecně - chce se to dopředu zajímat, ptát se a ověřovat.

Přeji Ti, ať s Ti to podaří s tím bazarnickým šmejdem uhrát co nejlépe ve Tvůj prospěch a co nejrychleji. Reálně se obávám, že Tě ale v tom lepším případě čeká dlouholetý soudní spor s nejistým výsledkem.
Bzencan
Spolujezdec
Příspěvky: 7
Registrován: čtv 26 říj 00:18

Re: podveden v autobazaru-co dal?

Příspěvek od Bzencan »

Honziss, ano, zrejme to bylo bourane..zacinam si to take myslet. Ikdyz spise asi tukle nez neco zasadniho. Je to z Italie, tam se ty auta pry otukavaji stale.
K86, fotky mam, ale ted uz jsou asi stahle z netu. Tzn. muse bych je tady nahrat.

Rockere, dekuji za dlouhou odpoved. S postupem souhlasim, ale v mem pripade to neni uplne realne. To auto stalo jen 40 000kc, tzn. nemohu delat veschny ty veci, ktere jste popslal..tzn. nebylo by to uplne ekonomicke. Kazdopadne za tu odpoved dekuji!

Co se tyce me naivity: nerekl bych uplne naivita, ale otevrena nezkusenost. Proto jsem tam mel s sebou automechanika, na ktere jsem se spolehal.
Musim ale k tomuto tematu jeste neco napsast (je to spise neco obecneho, nemireno proti Vam):
Je to me prvni auto v CR. Utrhl jsem si krizovy vaz, nemuzu ted chodit, potrebuji neco levneho na mirne pojizdeni ve meste a sem tam mimo mesto. Z tohoto pohledu jsem hledal auto- a auto levne. Take neni jasne, jak dlouho v CR budu.
Do roku 2017 jsem 15 let zil v zahranici, v nekolika zapadnich zemich.Nebudu je opevovat, protoze idealni zeme neexsituje. Zaroven musim vsak rici, ze jsem opravdu zvykly na jine chovani u lidi - tzn. na jinou vseobecnou moralku, ktera nepovazuje za normlani, ze krast a lhat je bezne a kazdy kdo to nevi, je v konecne fazi odpovedny.
Je to asi podobny argument jako kdyz se rekne: "mela kratkou sukni a sla vecer po ulici...tak co cekala? Byla znasilnena, protoze byla blba."
Ta zena byla asi neopatrna, to ale stale neznamena, ze znasilneni neni zlocin. Prinejmensim musime obe veci oddelovat.

Muj pripad je podobny: mame tu cloveka, ktery se snazi o podvod (tzn. bazarista), ktery otevrene lze.....presto (i podle reakcich jinde) si mnoho mysli, ze vlastne chova "normalne". Tzn. onus problemu je tu posunut na obet takoveho chovani - tzn. naivitu kupce.
Takovy mod mysleni je ale presne to, proc se nase spolecnost nebude moci posunout dale. V prostredi, kde existuje takovy typ moralky dochazi k mnoho neefektivitam - v podstate tim trpi jakakoliv rozvijejici se zeme (dal na Vychod od nas je to samozrejme jeste horsi). Korupce moralky tohoto typu podryva vsechny. Dnes jsem to ja, zitra to bude nekdo jiny. Tzn. abych Vam odpovedel. Nejsem naivni. Naopak, vim, ze chovat se fer a cestne je v dlouhodobem obzoru absolutne vyhodne - ekonomicky a spolecensky - pro jedine i spolecnost (a s moralkou jako takovou tento argument nema nic spolecneho). Nastolit vsak takove chovani lze jen tedhy, kdyz jej budeme od spolecnosti ocekavat a vyzadovat jej - kazdy z nas.
Uživatelský avatar
ctrl_j
Letec
Příspěvky: 3775
Registrován: úte 09 dub 06:33

Re: podveden v autobazaru-co dal?

Příspěvek od ctrl_j »

To mas tezky. Tady v CR proste plati, ze od prazskyho taxikare, bazaristy a podomniho prodejce se ferovost neceka.
Bazarista ti vychvali a detailne v inzerci popise vsechno co muze kazdej nezkusenej pepik videt na prvni dobrou. To negativni si necha pro sebe. Tak to proste je.

V bazaru jsem byl jednou, kdyz si znamy nasel pres web auto a pozadal me at to zkouknu, nez aby tam jel naslepo z vetsi dalky. Skodarna z Nemecka, najeto pod 60 tis. pri zbeznem pohledu nic zavadneho, v dokumentaci nic krom standard servisu.
Krok 1 slicovani dilu a ouha. Bylo to fakt dobre opraveny, ale nakonec priznal, ze to bylo naboreny. Tady plati co si neudelas sam, to nemas. A nechat projet VIN / RZ databazemi je fakt administrativni prkotina a naprosty zaklad.

To ses neptal proc je tam vybrakovane to radio ci co tam chybelo v palubovce?
„Simplify, then add lightness.“ /Colin Chapman/
honziss
Letec
Příspěvky: 3442
Registrován: úte 08 bře 09:08

Re: podveden v autobazaru-co dal?

Příspěvek od honziss »

jj, holt trh s ojetymi vozy nabizi to co si trh zada a to je nejcasteji 10 let starej dieslovej kombik, ale s malym najezdem za nizkou cenu :D
R4...258k
R3...261k
EV...264k
Uživatelský avatar
970ka
Mistr volantu
Příspěvky: 870
Registrován: pon 25 dub 12:52
Bydliště: Plzeňský wenkov
Kontaktovat uživatele:

Re: podveden v autobazaru-co dal?

Příspěvek od 970ka »

Hele asi takhle,dělám do ojetin celý život,tak snad poradím.Pokud to není nikde napsané,že je vadný airbag,jedná se tady v tom případku o vadu skrytou,takže celkem úspěšně by jsi to mohl vyreklamovat,nejlépe písemně s pomocí známého právníka,to funguje nejlépe.Jinak co se vady týče,je třeba to napíchnout na diagnostiku a zjistit,kde je chyba,pokud je to chyba elektrická,či v předpínači,či kroužku airbagu,celkem levně se to spraví a solidní bazarista to zaplatí v případě,že airbag chybí,páč to bylo bourané,tak jednoznačně a bez odkladu odstoupit od smlouvy.
Carrera S ,Tesla 3 Highland LR,Audi Q3 TSi, AR Stelvio 2,0T, MB SL ,Honda opice
Bzencan
Spolujezdec
Příspěvky: 7
Registrován: čtv 26 říj 00:18

Re: podveden v autobazaru-co dal?

Příspěvek od Bzencan »

ctrl_j píše:To mas tezky. Tady v CR proste plati, ze od prazskyho taxikare, bazaristy a podomniho prodejce se ferovost neceka.
Bazarista ti vychvali a detailne v inzerci popise vsechno co muze kazdej nezkusenej pepik videt na prvni dobrou. To negativni si necha pro sebe. Tak to proste je.

V bazaru jsem byl jednou, kdyz si znamy nasel pres web auto a pozadal me at to zkouknu, nez aby tam jel naslepo z vetsi dalky. Skodarna z Nemecka, najeto pod 60 tis. pri zbeznem pohledu nic zavadneho, v dokumentaci nic krom standard servisu.
Krok 1 slicovani dilu a ouha. Bylo to fakt dobre opraveny, ale nakonec priznal, ze to bylo naboreny. Tady plati co si neudelas sam, to nemas. A nechat projet VIN / RZ databazemi je fakt administrativni prkotina a naprosty zaklad.

To ses neptal proc je tam vybrakovane to radio ci co tam chybelo v palubovce?
CTRL_J, dekuji za odpovd.
Chapu, ze to tak je. Myslim vsak, ze bychom se s tim nemeli jako zakaznici smirit. Tzn. i to je duvod, proc s tim chci bojovat.
Co se tyce VIN: to jsem testoval, zdalo se to v poradku. Je to ale auto z Italie.
Co se tyce radia: ano, zeptal. Bazarista rekl,ze to tak koupil. To radio musim nahrait, to jsem vedet.
Odpovědět